Bukit Lawang vyhledávají turisté kvůli snadnému kontaktu s orangutany
Podmanivá krása Národního parku Gunung Leuser vždy lákala cestovatele z celého světa. Dobrodruhů, kteří se nebojí kvůli mimořádným zážitkům obětovat své pohodlí, tu ale časem ubývalo. Místo nich se tu začali stále častěji objevovat výletníci, kteří hledají uživatelsky jednoduchou podívanou. Už se nechtějí trmácet celé dny pralesem, a nejistě doufat v náhodné setkání s orangutanem. Chtějí si takový zážitek dopřát ideálně hned, a jsou ochotní za to platit. Svým způsobem tuto komerční praxi bohužel umožnilo právě Záchranné a rehabilitační centrum pro primáty v Bukit lawang. Jak? Dvakrát denně se tu za účasti vděčného publika konalo krmení polodivokých orangutanů. Zvířata, která měla přivykat životu v divočině, tak byla záhy obstoupena fotografujícími turisty. A zpráva o tom, že se v Bukit Lawang můžete přiblížit na dotek orangutanům, se bohužel rychle šířila. Zařízení, jehož nezpochybnitelnou zásluhou je návrat dvou stovek orangutanů do sumaterských pralesů, tak vlastně přestalo plnit svou původní funkci. Stalo se lacinou atrakcí.
Bukit Lawang se dnes stal názorným příkladem selhání ekoturistiky
Stanice v Bukit Lawang byla uzavřena a s ní i krmící plošina. Na Sumatře dnes funguje záchranné centrum v Sibolangitu jako karanténní zařízení nepřístupné veřejnosti, a vypouštění primátů zpět do přírody realizuje v nedostupných pralesech provincií Aceh a Jambi. I když stanice v Bukit Lawang již nefunguje, část populace polodivokých orangutanů, která zde byla za více než 20 let jejího působení vypuštěna, se stále zdržuje v okolí Bukit Lawang. Těší se totiž velké pozornosti turistů, kteří sem přicházejí za senzací bezprostředního kontaktu s orangutany, k nimž se každý turista může snadno přiblížit, fotit, hladit je, ba i krmit. Stačí se jen podívat na snímky, kteří zde pořídili nedávní návštěvníci. Ptáte se, jak je to vůbec možné? Zvířecí odchovanci záchranné a rehabilitační stanice si totiž uvykli na přítomnost lidí, kteří jim přináší jídlo. A za něj jsou schopni pitvořit se do kamer a fotoaparátů. Potravu, nejrůznější pamlsky a sladkosti, jim ale do džungle nenosí jejich dávní ošetřovatelé. Vydatně je jimi zásobují nejrůznější průvodci z Bukit Lawang, kteří se tím starají o placenou zábavu turistům. Byť je taková podívaná v přepočtu na české koruny skoro zadarmo, ve skutečnosti platíme za každý takový snímek děsivou cenu. Navždy tím totiž rozvracíme život zdejší populace orangutanů.
Ekoturistika – Model pro budoucnost?
Ekoturistika je spojení turistiky a ekologie. Jedná se o formu cestovního ruchu zaměřenou na poznávání přírodních oblastí a chráněných území, a to s ohledem na místní obyvatele a životní prostředí současně. Bohatství, které daný region díky ekoturistům získává, pomáhá chránit původní ráz tamní přírody i charakter lidské komunity. Myšlenka je to v principu přitažlivá: pokud se místní obyvatelé aktivně zapojí do ochrany vlastní přírody, budou jí moci i nadále v nezměněné a původní podobě prezentovat výletníkům z celého světa. Z případného úspěchu pak těží všichni: příroda je téměř nedotčená, místní lidé si zvyšují životní úroveň a cestovatelé jsou také spokojení. Odjíždějí plni zážitků, s vědomím, že jejich přítomnost napomohla zachování mimořádné lokality. V Bukit Lawang tento model momentálně selhává: masa výletníků si ve vesnici žádá zázemí srovnatelné s běžným západním standardem, a do pralesů vyráží nikoliv za poznáním, ale za zážitkem. Místní se jen vezou na vlně turistické senzace a snadných zisků, na které pak doplácí zdejší pralesy a orangutani.